...

Za co można stracić prawo jazdy?

Jak zauważyliśmy na drogach kierujący pojazdami mechanicznymi nie jednokrotnie łamią przepisy o ruchu drogowym czym mogą stworzyć zagrożenie na drodze nie tylko dla siebie ale również dla innych kierowców. Oczywiście nie wszystkie przewinienia mogą mieć aż takie skutki. Większość drobnych pomyłek kończy się dla kierowców zazwyczaj mandatem i punktami karnymi. Z mojego bloga dowiecie się za co można stracić prawo jazdy na pewien okres lub nawet dożywotnio oraz jak później je odzyskać.

Okresowa utrata prawa jazdy

Oto przyczyny okresowej utraty prawka:

  • Brawurowa jazda
  • Ucieczka przed Policją
  • Przekroczenie prędkości o 50 km/h w obszarze zabudowanym
  • Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub środków odurzających
  • Przekroczenie 24 punktów karnych w przypadku kierowców posiadających prawo jazdy dłużej niż rok oraz przekroczenie 20 punktów jeśli kierowca ma prawo jazdy krócej niż rok

Dożywotnia utrata prawa jazdy

A teraz kilka przyczyn dlaczego można stracić dożywotnio prawo jazdy:

  • Spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym
  • Spowodowanie wypadku i nieudzielenie pomocy poszkodowanym
  • Spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym lub rannymi, gdy jest się pod wpływem narkotyków lub alkoholu
  • Prowadzenie pojazdu mechanicznego mimo wcześniejszego orzeczenia o jego zakazie lub decyzji o cofnięciu uprawnień do kierowania

Utrata prawa jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu

Jeżeli kierowca zostanie zatrzymany kiedy prowadzi pojazd pod wpływem alkoholu jego zachowanie może zostać uznane za wykroczenie lub przestępstwo. Zależy to oczywiście od stężenia alkoholu we krwi czy w wydychanym powietrzu. Wykroczenie będzie wtedy gdy stężenie alkoholu we krwi wynosi od 0,2 ‰ do 0,5 ‰ a w wydychanym powietrzu d 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm3.

Jeśli mówimy o przestępstwie prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości to będzie wtedy gdy stężenie alkoholu we krwi wyniesie  powyżej 0,5 ‰ a w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg w  1 dm3.

Jak odzyskać prawo jazdy odebrane za jazdę pod wpływem alkoholu?

Co zrobić jeżeli doszło już do sytuacji gdzie prawo jazdy zostało odebrane za jazdę pod wpływem alkoholu? Czy można je odzyskać a jeśli tak to jak to zrobić? Już tłumacze. Nie jest to prosta sprawa jednak nie niemożliwa. Gdy zapadnie prawomocny wyrok sądu z wyznaczonym okresem odebrania prawka taki kierowca po upływie połowy kary może wnioskować o przywrócenie uprawnień. Jeżeli sąd przychyli się do wniosku kierowcy mogą zostać przywrócone uprawnienia do kierowania pojazdów jednak wyposażonych w blokadę alkoholową. Natomiast jeśli prawo jazdy zostało odebrane dożywotnie tacy kierowcy muszą czekać 10 lat aby mieć możliwość złożenia takiego wniosku.

Co w przypadku utraty prawa jazdy – utrata prawa jazdy za punkty

Gdy utrata prawa jazdy nastąpi z powodu przekroczenia liczby punktów kierowca musi ponownie podejść do egzaminu teoretycznego jak i praktycznego. Jednak jeśli kierowca posiada prawo jazdy krócej niż rok a przekroczy liczbę 20 punktów nie tylko musi powtórzyć egzaminy lecz przejść od początku cały kurs.

Zapisz się na kurs. Sezon motocyklowy trwa tylko do końca października. Zapraszamy

CennikZapisz się

Leave a Reply