Prawo jazdy na motocykl –to trzeba wiedzieć

Kwiecień-Październik to najlepszy  okres dla nas motocyklistów! Wtedy możemy wykazać się na drodze ale dla naszego dobra fajnie jest jeśli będziemy przestrzegać przepisów drogowych.

A czy ty masz prawo jazdy kategorii A, czy może dopiero chcesz takie prawko zrobić? Jeżeli dopiero będziesz takie prawo jazdy robić mam dla ciebie kilka wskazówek!

Jeżeli posiadasz prawo jazdy kategorii B dłużej niż 3 lata możesz poruszać się jednośladem o pojemności do 125ccm bez posiadania prawa jazdy kategorii A. Ale co zrobić jeśli chcesz przesiąść się na motocykl o większej pojemności? Postaram się to wyjaśnić.

Zacznę od wyjaśnienia jakie mamy kategorie prawa jazdy na motocykl i co trzeba zrobić żeby można było się ubiegać o daną kategorie.

Kategoria AM- jakiś czas temu była to ,,karta motorowerowa”. O tą kategorię można się ubiegać jeśli ma się ukończone 14 lat. Po ukończeniu 18 lat wystarczy dowód osobisty.

Kategoria A1- dla tej kategorii jest ważne ukończenie 16 lat i zgoda rodziców lub opiekunów prawnych. Mając prawo jazdy tej kategorii można się poruszać motocyklem o pojemności do 125ccm i mocy nie przekraczającej 0,1 kW/kg lub motocyklem trzykołowym o mocy do 15 kW.

Kategoria A2- o takie prawo jazdy mogą ubiegać się tylko osoby pełnoletnie. To prawo jazdy daje możliwość prowadzenia motocykli o mocy do 35kW i masie własnej nie przekraczającej  0,2 kW/kg.

Kategoria A- aby zdobyć takie prawo jazdy trzeba mieć przynajmniej od 2 lat prawko kategorii A2. Posiadając prawo jazdy kategorii A można prowadzić każdy rodzaj motocykli nie zależnie od ich mocy czy pojemności. Jeżeli nie posiada się kategorii A2 wtedy o możliwość zdobycia kategorii A można starać się po ukończeniu 24 lat.

Jak rozpocząć kurs?

Aby rozpocząć kurs na prawo jazdy na motocykl tak jak w przypadku innych kategorii należy się po prostu na niego zapisać w wybranej szkole nauki jazdy. Cały kurs obejmuje w sumie 50 godzin, z czego 30 godzin to zajęcia teoretyczne a pozostałe 20 to zajęcia praktyczne. Po ukończeniu zajęć teoretycznych należy zdać egzamin wewnętrzny ( w szkole nauki jazdy) i wtedy dopiero można rozpocząć zajęcia praktyczne. Tak jak i teorię tak i praktykę trzeba zdać jako egzamin wewnętrzny w szkole nauki jazdy a po pozytywnym wyniku egzaminu wewnętrznego można zapisać się na egzamin państwowy.

Ile kosztuje prawo jazdy na motocykl?

Kurs prawa jazdy na motocykl zależny jest od miasta i oczywiście szkoły nauki jazdy. Ceny wahają się od 1100 do nawet 1600 zł. Każda dodatkowa godzina jazdy to koszt około 50 zł i to też zależy od danej szkoły. Egzamin teoretyczny państwowy kosztuje około 30 zł i zawiera 20 pytań na które odpowiada się tak lub nie oraz 12 pytań z odpowiedziami A,B,C.  Za egzamin praktyczny trzeba zapłacić 180zł. Do kursu i egzaminów należy doliczyć badania lekarskie, zdjęcia oraz koszt wyrobienia dokumentu. Całość może wynieść około 2 tyś złotych oczywiście jeśli zdamy egzamin za pierwszym podejściem.

Mam nadzieję że rozjaśniłem podstawowe informację o kategoriach i egzaminach na prawo jazdy na motocykl. Jeśli macie więcej pytań zapraszam do kontaktu z wybraną przez was szkołą nauki jazdy.