...

Jak wygląda kurs na prawo jazdy na motocykl (kat. A)

Wiele młodych osób marzy o tym aby mieć prawo jazdy kategorii A, kupić wymarzony motocykl i wyruszyć w drogę. Na moim blogu dowiecie się jak przygotować się do kursu na prawo jazdy, jak wyglądają egzaminy i jakie wymagania trzeba spełnić by móc ubiegać się o tą kategorię prawa jazdy.

Jakie są wymagania na prawo jazdy kat.A?

Głównym i najważniejszym wymaganiem jest osiągnięcie odpowiedniego wieku. Aby podejść do egzaminu na prawo jazdy tej kategorii należy ukończyć:

  • 18 lat – jeśli jest się  żołnierzem kierującym pojazdami Sił Zbrojnych RP.
  • 20 lat – jeżeli od co najmniej 2 lat ma się  prawo jazdy kategorii A2;
  • 24 lata – jeżeli nie ma prawa jazdy kategorii A2 od co najmniej 2 lat;

Ważne jest jednak to że naukę w Ośrodku Szkolenia Kierowców (OSK) można rozpocząć nawet na 3 miesiące przed ukończeniem odpowiedniego wieku. Należy również uzyskać odpowiednie orzeczenie od lekarza o braku przeciwwskazań zdrowotnych do prowadzenia motocykli. Bardzo ważne jest też również uzyskanie Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK).

Nauka jazdy w OSK

Jeżeli w Wydziale Komunikacji w swoim mieście założyliście PKK to możecie z tym numerem udać się do wybranej przez was Szkoły Nauki Jazdy zapisać się na kurs. Ceny kursu wahają się od 1100zl do nawet 2000tyś. Dlaczego tak jest? Już wyjaśniam. Niektóre szkoły oferują przyspieszony tryb kursu co już jest droższe od robienia kursu w normalnym trybie. Ważne też jest ile dana szkoła oferuje godzin praktycznych i teoretycznych czy szkoła ma w ofercie dodatkowe szkolenia z techniki jazdy a nawet szkolenia z pierwszej pomocy. Przeważnie cały kurs trwa półtora miesiąca. Cały kurs składa się z 50 godzin (30godz teorii i 20 godz praktyki).

Część teoretyczna kursu

Kurs rozpoczyna się od zajęć teoretycznych. Na wykładach poznasz przepisy ruchu drogowego, zagrożenia wynikające z ruchu ulicznego a także zasady bezpieczeństwa w sytuacjach nadzwyczajnych.

Osoby które nie muszą uczestniczyć w teoretycznej części kursu to:

  • osoby, które posiadają prawo jazdy kategorii A1 lub A2,
  • osoby, które samodzielnie przygotowały się do egzaminu teoretycznego i zdały go w jednym z WORD’ów

Dla wszystkich obowiązkowy jest jednak udział w 4-godzinnym szkoleniu z zakresu pierwszej pomocy.

Część praktyczna kursu na kategorię A

Po zakończeniu części teoretycznej należy umówić się z instruktorem aby rozpocząć zajęcia praktyczne. W czasie trwania jazd musisz mieć na sobie kask, ochraniacze oraz rękawice aby jazdy przebiegały w bezpieczny dla ciebie sposób.

Jeśli ktoś nigdy nie jeździł motocyklem jazdy zaczyna na mniejszym sprzęcie. Po kilku wyjeżdżonych godzinach mając już większą wprawę mogą przesiąść się na motor na którym będą zdawać egzamin.

Egzamin wewnętrzny

Na zakończenie kursu musisz zdać egzamin wewnętrzny z teorii jak i z praktyki. W OSK taki egzamin wygląda tak samo jak egzamin państwowy. Oby dwa egzaminy wewnętrzne musisz zakończyć z wynikiem pozytywnym.

Jeżeli zdasz egzamin wewnętrzny szkoła jazdy uzupełnia PKK o wymagane dane oraz wydaje zaświadczenie które potrzebne jest do przystąpienia do egzaminu państwowego.

 

 

Zapisz się na kurs. Sezon motocyklowy trwa tylko do końca października. Zapraszamy

CennikZapisz się

Leave a Reply