...

8 ważnych patentów na bezpieczną jazdę motocyklem

Mając swój motocykl trzeba pamiętać że jazda takim sprzętem to nie tylko frajda, ale również może być ryzykowna. I właściwie tylko od nas samych zależy nasze bezpieczeństwo. Niestety w przeciwieństwie do kierowców samochodów, motocyklistów najbardziej chroni własny instynkt samozachowawczy. Oprócz dobrej techniki jazdy czy doświadczenia warto jest znać kilka patentów które mogą poprawić wasze bezpieczeństwo na drodze. Oto one:

  • Ochrona ciała

Tylko jazda w odpowiednim kasku da nam skuteczną ochronę naszej głowy w momencie nie przewidzianej sytuacji. Kask powinien być nieuszkodzony, znanej marki oraz najlepiej gdyby był nowy. Przy zakupie kasku należy zwrócić uwagę czy posiada certyfikat ECE R22.05 oraz SNELL. Zakup używanego kasku wiąże się z dużym ryzykiem-nie wiadomo czy taki kask nie brał wcześniej udziału w wypadku. Na każdy swój wyjazd motocyklem zakładaj pełną odzież motocyklową.

  • Jesteś niewidoczny

Dla kierowców samochodów motocyklistę nie łatwo zauważyć a tym bardziej ocenić jego prędkość. Dlatego tak ważne jest żeby sam motocyklista był świadomy tego że kierowca wyjeżdżający np: z drogi podporządkowanej może nie zauważyć zbliżającego się motocykla. A osoba na motocyklu powinna podczas jazdy cały czas trzymać dwa palce na klamce hamulca, by w razie zagrożenia dać sobie możliwość wcześniejszej reakcji.

  • Lewoskręty

W sytuacji gdzie na skrzyżowaniu mamy lewoskręt należy zachować szczególną ostrożność. W takich miejscach najczęściej dochodzi do wypadków czy kolizji. Gdy zbliżasz się do takiego miejsca powinieneś zwolnić i zachować ostrożność również wtedy gdy sam wykonujesz taki manewr.

  • Lusterka

Gdy włączasz się do ruchu z pasa rozbiegowego np: na autostradzie lub przy zmianie pasa zawsze dokładnie sprawdź lusterka. Niestety nie wielu kierowców samochodów chętnie wpuszcza motocyklistę przed siebie. A w sytuacji gdy zatrzymujesz się na światłach powinieneś mieć zawsze włączony pierwszy bieg i wciśnięte sprzęgło abyś mógł ruszyć natychmiast po zapaleniu zielonego światła.

  • Obserwuj nawierzchnię

Ważne jest czy na drodze nie ma śladu plam oleju, paliwa czy piachu. Gdy takie substancje znajdują się na drodze mogą stwarzać zagrożenie dla każdego motocyklisty.

  • Język pojazdów

Ruch na naszych drogach w większości przypadków odbywa się płynnie co wpływa na dynamikę jazdy pojazdów nie tylko samochodowych. Dobrze jest jeśli kierowcy jednośladów również pozwalają innym uczestnikom ruchu drogowego odczytać swoim zachowaniem co zamierzają w danej chwili zrobić. Zwiększa to poczucie bezpieczeństwa na drodze. Ważne jest również aby motocyklista również obserwował zachowanie innych kierowców i stosował zasadę ograniczonego zaufania.

  • Ślepe zakręty

Ślepe zakręty mogą być pułapką nie tylko dla posiadaczy motocyklów ale również dla kierowców samochodów. Nie można przewidzieć co znajdziemy na szczycie takiego zakrętu. A może to być dziecko, zepsuty samochód czy traktor czy rozlany olej. Dlatego aby bezpiecznie pokonać taki zakręt jedź po zewnętrznej- masz wtedy widoczność większego obszaru, przed sobą i szansę na właściwą reakcje adekwatną do danej sytuacji.

  • Daj się zauważyć

Ważne jest aby każdy motocyklista był odpowiednio widoczny dla innych kierowców po zmroku. Najlepiej mieć na sobie kamizelkę odblaskową lub kask z elementami odblaskowymi. Można również na odzież motocyklową założyć elementy odblaskowe, co z całą pewnością wpłynie na widoczność motocyklisty dla innych kierowców.

Zapisz się na kurs. Sezon motocyklowy trwa tylko do końca października. Zapraszamy

CennikZapisz się

Leave a Reply