...

Motocykl bez prawa jazdy-jakie są przepisy?

Czy poruszanie się po drogach pojazdami silnikowymi zawsze wymaga posiadania prawa jazdy? Wydawać by się mogło że odpowiedź na to pytanie jest oczywista. Większość z nas odpowie: oczywiście że tak. Jednak są sytuacje kiedy można poruszać się np: motocyklem bez prawa jazdy. Najlepiej na bieżąco znać przepisy i sprawdzać co roku jakie zmiany zachodzą w obowiązujących przepisach. Z mojego artykułu dowiecie się jakie zasady obowiązują w 2022roku i do jakiej pojemności można poruszać się motorem bez prawa jazdy.

Jaki motor bez prawa jazdy?

Poruszać się motocyklem bez prawa jazdy można tylko wtedy kiedy motor jest dwu lub trzykołowy z silnikiem spalinowym o pojemności do 50 cm3oraz mocy maksymalnej 4kW. Takie motorowery mają ograniczoną prędkość maksymalną którą mogą osiągnąć (do 45km/h).

Aby poruszać się takim motorowerem czy też skuterem nie trzeba posiadać prawa jazdy kategorii AM, A1, A2 lub A. Kiedy ukończyliście 18 lat przed 19 stycznia 2013 roku to możecie jeździć motorem bez prawa jazdy. Jeżeli jednak osiągnęliście pełnoletność później musicie zdobyć odpowiednie uprawnienia do kierowania motocyklem. W takim przypadku aby poruszać się motorem o pojemności do 50cm3 należy posiadać kategorię prawa jazdy AM.

Na terenie prywatnym czy torze wyścigowym za zgodą właściciela można poruszać się motocyklem o dowolnej pojemności silnika. Jednak tory wyścigowe mają różne zasady korzystania z niego i warto wcześniej się z nimi zapoznać.

Prawo jazdy kategorii B

Jeżeli posiadacie już prawo jazdy kategorii B musicie wiedzieć że na takim prawku możecie poruszać się jednośladem do pojemności  50cm3. Kolejna zasada jest taka,że jeśli posiadacie prawo jazdy kategorii B przynajmniej 3 lata możecie jeździć motorem nie posiadając kategorii AM. W takim przypadku dopuszczalna jest pojemność motocykla do 125cm3 i mocy silnika 15KM.

Myślę że już rozjaśniłem wam jakie są zasady legalnej jazdy motocyklem bez prawa jazdy. Pamiętacie że takie ograniczenia np: co do pojemności silnika jednośladu wynikają z tego aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo dla każdego uczestnika ruchu drogowego.

Jazda motocyklem bez prawa jazdy – bezpieczeństwo

Wyjaśniłem już temat prawa jazdy na motocykl. Teraz przedstawie wam zasady bezpiecznej jazdy jednośladem. Pierwszą i najważniejszą zasadą jest posiadanie kasku. Zawsze, nie ważnie czy jedziemy 2km czy czeka nas długa trasa motorem należy zakładać kask. Uchroni to przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi gdyby zdarzył się upadek. Pamiętajmy że jazda bez kasku jest również zabroniona i można otrzymać mandat gdyby zatrzymała nas policja.

Bardzo modne są kaski otwarte. Jest lekki i wygodny podczas jazdy. Jest wiele rodzajów takich kasków, zaczynają się modelami jednokolorowymi ale można zaszaleć z jakimś modnym wzorem. Kask na motor nie musi być nudny by nam gwarantował bezpieczną jazdę!

Przepisy umożliwiają nam jazdę motocyklem bez prawa jazdy w tych konkretnych wymienionych przeze mnie przypadkach. Zawsze jednak pamiętajmy o zachowaniu zasad bezpieczeństwa i przestrzeganiu prawa o ruchu drogowym.

Życzę bezpiecznej jazdy każdemu posiadaczowi motocykla!

 

 

 

Zapisz się na kurs. Sezon motocyklowy trwa tylko do końca października. Zapraszamy

CennikZapisz się

Leave a Reply