...

Prawo jazdy na motor-od ilu lat?

Aby odpowiedzieć na pytanie od ilu lat można mieć prawo jazdy na motor należy rozróżnić jaki to ma być motor. Jest kilka kategorii prawa jazdy na motocykl i do danej kategorii tak naprawdę jest przypisany wiek kiedy można zrobić prawo jazdy.Motocykle to pojazdy jedno lub dwuśladowe o napędzie mechanicznym, spalinowym lub elektrycznym. Dlatego tak ważne jest aby dobrze przemyśleć jakim motocyklem chcemy jeździć i dowiedzieć się jak najwięcej o danej kategorii prawa jazdy i od kiedy można zrobić prawo jazdy na tą właśnie kategorie.

Prawo jazdy na skuter

Pierwszą kategorią którą tutaj omówię jest kategoria AM. Dotyczy ona motorowerów o pojemności silnika do 50cm3 lub mocy silnika elektrycznego do 4kW. Taki motorower nie może jeździć szybciej niż 45km/h oraz jego własna masa nie może być większa niż 350kg. Prawo jazdy na kategorie AM można uzyskać gdy się skończy 14 lat oczywiście za zgodą rodziców.

Prawo jazdy na motor 125 cm3

Kolejna kategoria to A1. Uprawnia ona do kierowania pojazdami o pojemności 125cm3.Moc takiego motocykla nie może jednak przekraczać 11kW. O prawo jazdy kategorii A1 można się starać już po ukończeniu 16 lat tak jak w przypadku kat.AM po uzyskaniu zgody rodziców czy opiekunów prawnych.

Prawo jazdy na motor kat. A2

Żeby zrobić prawo jazdy na tę kategorie trzeba mieć ukończone 18 lat. Kategoria A2 daje możliwość poruszania się motocyklem o mocy maksymalnej 35 kW ale stosunek mocy do masy własnej nie może przekraczać  0,2 kW/kg.

Prawo jazdy na motor kat. A

O tą kategorie prawa jazdy mogą się ubiegać osoby które ukończyły 24lata lub osoby mające 20 lat ale posiadające co najmniej 2 lata prawo jazdy kategorii A2. Kategoria A pozwala poruszać się motocyklem również z bocznym wózkiem, a kierowcy nie obowiązują żadne ograniczenia dotyczące pojemności czy mocy motocykla.

Zapisz się na kurs. Sezon motocyklowy trwa tylko do końca października. Zapraszamy

CennikZapisz się

Leave a Reply