Prawo jazdy na motocykl – co trzeba wiedzieć?

Gdy za oknem zaczyna się wiosna na nasze drogi wyjeżdżają miłośnicy jednośladów. Dużo młodych ludzi marzy o własnym motocyklu. Dlatego jeśli planujecie zrobić prawo jazdy aby móc korzystać z uroków przejażdżki motocyklem musisz wiedzieć o kilku istotnych sprawach.

24 sierpnia 2014roku weszła w życie nowelizacja przepisów o ruchu drogowym. Dzięki temu motocyklem o pojemności do 125ccm może się poruszać osoba posiadająca prawo jazdy kategorii B dłużej niż 3 lata. Ale co zrobić jeśli marzy się motocykl o większej pojemności? Jakie prawo jazdy trzeba zrobić i ile kosztuje? Tego wszystkiego dowiecie się z tego artykułu.

Jakie są kategorie prawa jazdy na motocykl?

Kategoria AM- Jest to najniższa kategoria i zastępuje tzw „kartę motorowerową”. Można się o nią ubiegać po ukończeniu 14 roku życia.

Kategoria A1-Taką kategorie można uzyskać w wieku 16 lat jeśli ma się zgodę rodziców na przystąpienie do egzaminów. To prawo jazdy pozwala na kierowanie jednośladem o pojemności do 125ccm i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg lub motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW.

Kategoria A2-Aby otrzymać taką kategorie prawa jazdy trzeba być osobą pełnoletnią. Można wtedy prowadzić motocykl o mocy do 35kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg.

Kategoria A-Aby ubiegać się o prawo jazdy kategorii A należy co najmniej 2 lata posiadać kategorię A2 lub mieć ukończone 24 lata. Ta kategoria upoważnia do prowadzenia każdego motocyklu o dowolnej pojemności.

Co zrobić aby rozpocząć kurs?

Jeżeli chcecie zdobyć prawo jazdy na motocykl zapiszcie się na kurs. Należy jednak pamiętać że szkolenie rozpocznie się 3 miesiące przed osiągnięciem wymaganego wieku do danej kategorii.

Cały kurs trwa 50 godzin- 30 godzin zajęcia teoretyczne, 20 godzin praktyka. Praktyka to nic innego jak jazda po mieście i placu manewrowym. Zajęcia teoretyczne są ukończone po zdaniu egzaminu wewnętrznego ( w ośrodku szkolenia kierowców). Dopiero po ukończeniu szkolenia teoretycznego i znaniu egzaminu wewnętrznego można zacząć naukę jazdy. Szkolenie praktyczne również kończy się egzaminem wewnętrznym którego zdanie umożliwia przystąpienie do egzaminu państwowego.

Ile kosztuje zrobienie prawa jazdy na motocykl?

Za kurs prawa jazdy kategorii A zapłacimy ok 2200-3200zł w zależności jaką szkołę i w jakim mieście się zapiszemy. Dodatkowe godziny jazdy to koszt około 125 zł za godzinę a egzaminy wewnętrzne w ośrodku są darmowe.

Egzamin państwowy kosztuje 30zł za teorię i składa się on z 32 pytań. Egzamin praktyczny to koszt 180zł. W skład egzaminu praktycznego wchodzi:

• sprawdzenie działania pojazdu,
  • przemieszczenie z punktu A do punktu B motocykla ze zgaszonym silnikiem,
  • slalom szybki,
  • omijanie przeszkody i ósemkę
  • jazdę po mieście

Do całego kursu trzeba doliczyć opłatę za badania lekarskie (ok.200zł), zdjęcia do dokumentu (20zł)i koszty związane z wyrobieniem dokumentu (100zł). Z tego wynika że całość może wynieść około 3.000 zł, oczywiście jeśli nie będzie kolejnych odejść do egzaminu.

Mam nadzieję że choć trochę rozjaśniłem wam jak wygląda zdobycie prawa jazdy na motocykl. O więcej szczegółów proszę pytać w wybranej szkole jazdy.