Kategoria A Kraków

Zapraszamy na szybkie kursy motocyklowe.
U Nas motocykliści szkolą motocyklistów!

CennikZapisz się

Jak rozpocząć kurs na prawo jazdy?
Co to jest PKK?

Dowiedz się więcej

Sprawdź dlaczego warto skorzystać z naszej szkoły nauki jazdy

Nowoczesna
flota
motocyklowa

Doświadczona
kadra
z wieloletnim stażem

Jazda na placu z naciskiem na technikę prowadzenia motocykla

Jazda w ruchu miejskim
pod okiem doświadczonych
instruktorów

Dodatkowego doświadczenia i utrwalania poznanych technik możesz również nabywać wyjeżdżając z nimi na wyprawy motocyklowe jako grupa „Jantar Moto Wyprawy”

Kurs motocyklowy z doświadczoną i wymagającą kadrą instruktorów.
Motocykliści szkolą motocyklistów.

Bartek

Zbyszek

Janusz

Sprawdź dostępne
rodzaje kursów

Kurs na motor Kategoria A

Program szkoleniowy ten został stworzony w celu przygotowania do egzaminu na prawo jazdy kategorii A, uprawniającego do prowadzenia motocykli bez żadnych ograniczeń. Jest to najwyższa kategoria prawa jazdy motocyklowego. Egzamin przeprowadzany w Krakowskim Ośrodku Egzaminacyjnym MORD wymaga zdania na motocyklu Yamaha MT07 o pojemności 700 ccm i wadze w pełnym uzbrojeniu klatek ochronnych przekraczającej 214 kg. Kandydaci muszą mieć ukończone 24 lata oraz doświadczenie w prowadzeniu pojazdów w ruchu drogowym. W trakcie egzaminu konieczne jest także pokonanie trasy miejskiej bez popełniania błędów. Przejazd przez miasto jest możliwy po zdaniu 7 zadań na placu manewrowym. Kurs na kategorię A można rozpocząć nawet 3 miesiące przed osiągnięciem 24. roku życia. Program obejmuje 30 godzin lekcyjnych zajęć teoretycznych, w tym 4 godziny poświęcone pierwszej pomocy w wypadkach, oraz co najmniej 20 godzin zajęć praktycznych. Od 2015 roku nie ma obowiązku uczestnictwa w zajęciach teoretycznych, a materiał można samodzielnie zgłębiać za pomocą aplikacji, e-learningu lub książki, po czym należy przejść testy egzaminacyjne. Po ukończeniu szkolenia należy zdać egzamin teoretyczny państwowy, a następnie przystąpić do szkolenia praktycznego. Osoby w wieku 20 lat mogą także uzyskać kategorię A, jeżeli posiadają co najmniej 2-letnie doświadczenie z prawem jazdy kategorii A2. Taki skondensowany kurs obejmuje jedynie 10 godzin praktyki bez elementów teoretycznych.

Kurs na motor Kategoria A2

To jest program przeznaczony dla wszystkich, którzy pragną rozpocząć swoją przygodę z motocyklami. Nasze szkolenie skutecznie przygotowuje osoby, które wcześniej nawet nie miały doświadczenia z jazdą na motocyklu, pod warunkiem, że wykazują odpowiedzialność i zapał do nauki. Posiadanie uprawnień kategorii A2 pozwala na prowadzenie dowolnego typu motocykla, niezależnie od pojemności silnika, jednak z ograniczoną mocą do 35 kW oraz stosunkiem mocy do masy własnej motocykla wynoszącym 0,2 kW/kg. Na rynku dostępne są liczne modele motocykli tego typu, charakteryzujące się lekką konstrukcją, dynamicznością oraz zróżnicowanym zastosowaniem, obejmującym nakedy, crossy, supermoto oraz sportowe motocykle. Kategoria A2 umożliwia również kierowanie trójkołowymi motocyklami o mocy do 15 kW. Motocyklem szkoleniowym i egzaminacyjnym w ramach kategorii A2 jest Yamaha MT-03 z systemem ABS, dysponująca mocą 35 kW i wyposażona w silnik rzędowy o pojemności 300 ccm. Drugim motocyklem jest Yamaha MT07 o pojemności 700 ccm, z mocą ograniczoną do 35 kW. Szkoła korzysta z identycznych motocykli, jakie są używane podczas państwowego egzaminu w MORD w Krakowie. Kurs dostępny jest dla każdej osoby, która ukończyła 17 lat i 9 miesięcy.

Kurs na motor Kategoria A1

Wiele młodych osób marzy o posiadaniu własnego środka transportu. Chociaż przed osiągnięciem pełnoletności można uzyskać prawo jazdy umożliwiające prowadzenie lekkich samochodów (kategoria B1), to jednak ceny takich pojazdów mogą być zbyt wysokie, co sprawia, że niektórzy decydują się poczekać do 18. roku życia. O wiele bardziej ekonomicznym rozwiązaniem, zazwyczaj spełniającym oczekiwania początkujących kierowców, są niewielkie motocykle. Istnieje także możliwość uzyskania odpowiednich uprawnień do kierowania nimi jeszcze przed osiągnięciem pełnoletności, poprzez zdobycie prawa jazdy kategorii A1.

Kurs na kategorię A1 oraz zdanie egzaminu państwowego umożliwia prowadzenie motocykli o pojemności do 125 cm3. Jest to doskonały sposób na zapoznanie się z charakterystyką prowadzenia motocykli oraz wyrobienie odpowiednich nawyków na pojazdach o niewielkiej pojemności. Posiadając uprawnienia kategorii A1, możemy kierować motocyklami o pojemności silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nie przekraczającej 11 kW (15 KM) oraz stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającej 0,1 kW/kg. Kategoria ta obejmuje również motocykle trójkołowe o mocy do 15 kW, a także pojazdy z kategorii AM, takie jak motorowery i lekkie czterokołowce.

Cały kurs składa się z 30 godzin teorii (w tym 4 godziny pierwszej pomocy przedmedycznej), 20 godzin zajęć praktycznych (zarówno na placu, jak i w ruchu miejskim) oraz wewnętrznych egzaminów. Minimalny wiek kandydata na prawo jazdy kategorii A1 pozostaje niezmieniony, wynosząc 16 lat, z adnotacją, że można się zapisać na kurs mając ukończone 15 lat i 9 miesięcy, pod warunkiem posiadania zgody rodziców lub opiekunów. Aktualizacja PKK o ukończeniu kursu dokonuje się po zdaniu pozytywnie egzaminów wewnętrznych. Miesiąc przed osiągnięciem 16 lat można już zapisać się na egzamin państwowy, aby na swoje 16. urodziny odebrać upragnione prawo jazdy.

Kurs na motor Kategoria AM

Prawo jazdy kategorii AM zastąpiło niegdyś popularną kartę motorowerową. O ile kartę motorowerową można było uzyskać w szkole, procedury związane z prawem jazdy kategorii AM są teraz identyczne jak w przypadku innych uprawnień do prowadzenia pojazdów. Konieczne jest zapisanie się na kurs w ośrodku szkoleniowym, zdanie egzaminu państwowego oraz odbiór dokumentu w wydziale komunikacji. W przeciwieństwie do możliwości zapisania się na kurs karty motorowerowej w wieku 13 lat, minimalny wiek osoby chcącej uzyskać prawo jazdy kategorii AM został podniesiony i wynosi teraz 14 lat, z adnotacją, że można uczęszczać na kurs od 13 lat i 9 miesięcy, za zgodą rodziców lub opiekunów.

Dla wielu młodych kierowców prawo jazdy kategorii AM stanowi pierwsze uzyskane uprawnienie do prowadzenia pojazdów. Choć kojarzy się głównie z motorowerami, po uzyskaniu dokumentu można kierować również innymi pojazdami. Poniżej znajduje się lista pojazdów, na które uprawnia prawo jazdy kategorii AM:

 1. Motorower – pojazd dwu- lub trójkołowy, o pojemności silnika do 50 cm³, a w przypadku silnika elektrycznego o mocy do 4 kW (około 5,5 KM). Prędkość maksymalna musi być fabrycznie ograniczona do 45 km/h.
 2. Czterokołowiec lekki – pojazd o masie łącznej nie przekraczającej 350 kg, którego konstrukcja uniemożliwia rozwinięcie prędkości większej niż 45 km/h.

Standardowy kurs na kategorię AM trwa 20 godzin, z czego 10 godzin obejmuje przygotowanie teoretyczne, a kolejne 10 – zajęcia praktyczne. W przypadku szkolenia teoretycznego każda godzina równa jest 45 minut, natomiast w szkoleniu praktycznym – 60 minut. W porównaniu z wyższymi kategoriami motocyklowymi, gdzie teoria wynosi 30 godzin, a praktyka 20 godzin, zalecam rodzicom, którzy wysyłają swoje dziecko na kurs kategorii AM, aby uczestniczyło w pełnym szkoleniu teoretycznym trwającym 30 godzin. Warto również rozważyć większy pakiet szkolenia praktycznego, aby dobrze nauczyć młodą osobę bezpiecznego poruszania się po drogach w ruchu miejskim.

Kurs na motor Kategoria 125 z B

Dla osób, które nie są pewne, czy poradzą sobie na motocyklu o pojemności 125 cm3, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej nie miały do czynienia ze skuterem, taki kurs stanowi doskonałe rozwiązanie. To szkolenie stanowi idealne wprowadzenie do późniejszego zdobywania uprawnień kategorii A lub A2, a także pretekst do przesiadki na większy motocykl. Prowadzenie samochodu a jazda motocyklem to dwa zupełnie różne światy. Pomimo wielu podobieństw i podobnej scenerii ulicznej, czynności takie jak hamowanie czy skręcanie na jednośladzie znacznie różnią się od tych związanych z prowadzeniem samochodu. Różnice te obejmują nie tylko obsługę hamulców za pomocą ręki czy zmianę biegów nogą. Perspektywa widzenia z poziomu motocykla zupełnie różni się od tej z samochodu, a związane z tym zagrożenia są znacznie liczniejsze, wymagając od motocyklisty świadomości, o której kierowcy samochodów mogą nie zdawać sobie sprawy.

W naszej Szkole Motocyklowej JANTAR skupiamy się na przygotowaniu do świadomego poruszania się po drodze, ucząc kierowców prawidłowej techniki jazdy oraz przygotowując ich do świadomego wyboru sprzętu i odzieży ochronnej. Szkolenie ma na celu zwrócenie uwagi na różnorodne zagrożenia czyhające na drodze, a także nauczenie właściwych nawyków i umiejętności. Osoby, które posiadają co najmniej 3 lata prawo jazdy kategorii B, mogą prowadzić jedynie motocykle o pojemności silnika nieprzekraczającej 125 cm3 oraz mocy maksymalnej 11 kW (czyli 15 KM). Stosunek mocy do masy nie może przekroczyć 0,1 kW na 1 kilogram masy motocykla. Motocykle i skutery o większych mocach i pojemnościach wymagają posiadania uprawnień kategorii A2 lub A.

NAJCZĘSTSZE PYTANIA

Jakie są wymagania wiekowe do rozpoczęcia kursu na kategorię A w Krakowie?

Minimalny wiek, aby przystąpić do kursu na kategorię A w Krakowie, wynosi 24 lata.

Czy istnieje możliwość rozpoczęcia kursu przed ukończeniem 24 lat?

Tak, można rozpocząć kurs kategorii A już 3 miesiące przed osiągnięciem 24 lat.

Czym się różni kurs kategorii A od innych kategorii prawa jazdy motocyklowego?

Kategoria A umożliwia prowadzenie motocykli bez żadnych ograniczeń. Jest to najwyższa kategoria motocyklowa.

Czy muszę mieć doświadczenie w prowadzeniu auta, aby rozpocząć kurs na kategorię A?

Warto mieć doświadczenie z poruszania się autem w ruchu drogowym, jednak nie jest to wymóg. Kurs obejmuje także jazdę po mieście na motocyklu.

Czy istnieje obowiązek uczestnictwa w zajęciach teoretycznych?

Od 2015 roku nie ma obowiązku uczestnictwa w zajęciach teoretycznych. Teorię można samodzielnie uczyć się z aplikacji, e-learningu lub z książki.

Czy istnieje możliwość wcześniejszego uzyskania kategorii A, jeżeli już posiadam kategorię A2?

Tak, można uzyskać kategorię A w wieku 20 lat pod warunkiem posiadania prawa jazdy kategorii A2 przez co najmniej 2 lata.

Ile godzin zajmuje kurs kategorii A w Krakowie?

Kurs kategorii A obejmuje 30 godzin lekcyjnych zajęć teoretycznych (w tym 4 godziny pierwszej pomocy) oraz minimum 20 godzin zajęć praktycznych.

Jakie są wymagania dotyczące egzaminu teoretycznego i praktycznego?

Po ukończeniu kursu i zdaniu wewnętrznych egzaminów, kandydat przystępuje do egzaminu państwowego teoretycznego i praktycznego.

Czy kurs kategorii A obejmuje jazdę po mieście?

Tak, kurs kategorii A obejmuje także jazdę po mieście, gdzie kandydat musi wykazać się umiejętnościami poruszania się w ruchu miejskim.

Szkoła motocyklowa JANTAR Kraków

organizuje wyprawy motocyklowe z absolwentami

Szkoła motocyklowa JANTAR w Krakowie
organizuje wyprawy motocyklowe z absolwentami

Kurs prawa jazdy kat A Kraków

Zapraszamy do skorzystania z naszego profesjonalnego kursu na prawo jazdy kategorii A, stworzonego z myślą o miłośnikach motocykli oraz tych, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z jazdą na dwóch kółkach. Nasza oferta to nie tylko zdobycie uprawnień, ale także solidna nauka, bezpieczeństwo na drodze i przygotowanie do świadomej jazdy na motocyklu.

Co Oferujemy:

 1. Doświadczony Zespół Instruktorów:
  • Nasi wykwalifikowani instruktorzy posiadają doświadczenie oraz pasję do nauczania, dbając o efektywność szkolenia i Twoje bezpieczeństwo.
 2. Nowoczesny Sprzęt Szkoleniowy:
  • Korzystamy z najnowocześniejszych motocykli, takich jak Yamaha MT07 o pojemności 700 ccm, dostosowanych do potrzeb kursantów.
 3. Indywidualne Podejście:
  • Kładziemy nacisk na indywidualne podejście do każdego kursanta, dostosowując tempo nauki do Twoich umiejętności i oczekiwań.
 4. Pełne Przygotowanie do Egzaminu:
  • Nasz kurs obejmuje zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną, przygotowując Cię do zdania egzaminu państwowego.
 5. Bezpieczeństwo na Drodze:
  • Uczymy nie tylko zasad ruchu drogowego, ale także skupiamy się na rozwijaniu umiejętności bezpiecznej jazdy, zwracając uwagę na sytuacje specyficzne dla motocyklistów.
 6. 30 Godzin Teorii i 20 Godzin Praktyki:
  • Oferujemy kompleksowe szkolenie, obejmujące 30 godzin lekcyjnych zajęć teoretycznych (w tym 4 godziny pierwszej pomocy) oraz minimum 20 godzin zajęć praktycznych.
 7. Rozpocznij Kurs Przed 24. Rokiem Życia:
  • Możesz rozpocząć kurs już 3 miesiące przed osiągnięciem wymaganego wieku 24 lat.
 8. Zgoda Rodziców Dla Młodszych Kursantów:
  • Kandydaci w wieku 20 lat mogą przystąpić do kursu za zgodą rodziców lub opiekunów.
 9. Swoboda Wyboru Motocykla Po Uzyskaniu Prawa Jazdy:
  • Po uzyskaniu uprawnień kategorii A, zyskujesz swobodę wyboru motocykla bez ograniczeń co do pojemności i mocy.

Dołącz do naszego kursu i poczuj ekscytację jazdy na dwóch kółkach! Zapisz się już dziś, a my otworzymy przed Tobą drogę do motocyklowych przygód!

Uprawnienia na Kategorię A

Witaj na naszej stronie poświęconej uprawnieniom na Kategorię A, która otwiera drzwi do fascynującego świata jazdy na motocyklach bez żadnych ograniczeń. Poniżej znajdziesz informacje dotyczące procesu zdobycia prawa jazdy motocyklowego w kategorii A oraz korzyści związanych z posiadaniem tych uprawnień.

 O kategorii A:

 • Najwyższa Kategoria Motocyklowa: Kategoria A umożliwia prowadzenie motocykli bez żadnych ograniczeń, otwierając przed tobą szeroki wachlarz możliwości.

 Proces Zdobywania Prawa Jazdy Kategorii A:

 • Minimalny Wiek: Aby przystąpić do kursu na kategorię A, wymagane jest ukończenie 24 lat.
 • Rozpoczęcie Kursu: Kurs można rozpocząć już 3 miesiące przed osiągnięciem wymaganego wieku.
 • Zapisy: Zapisz się na kurs w naszym ośrodku szkoleniowym.

 Zdobywanie Doświadczenia:

 • Doświadczenie Z Samochodem Wskazane: Chociaż nie jest to wymóg, posiadanie doświadczenia z samochodem może być wartościowe podczas kursu na kategorię A.

 Kurs Teoretyczny i Praktyczny:

 • 30 Godzin Teorii: Kurs obejmuje 30 godzin lekcyjnych zajęć teoretycznych, w tym 4 godziny pierwszej pomocy.
 • 20 Godzin Praktyki: Minimalnie 20 godzin zajęć praktycznych, w tym jazda na placu i w ruchu miejskim.

 Egzamin Państwowy:

 • Teoretyczny i Praktyczny: Po ukończeniu kursu, przystępujesz do egzaminu państwowego obejmującego część teoretyczną i praktyczną.

 O Wiekowym Ograniczeniu:

 • Rozpoczęcie Kursu Przed 24. Rokiem Życia: Kurs można rozpocząć już 3 miesiące przed ukończeniem 24 lat.

 Korzyści Z Posiadania Kategorii A:

 • Swoboda Wyboru Motocykla: Kategoria A umożliwia prowadzenie motocykli o dowolnej pojemności i mocy.
 • Zdobywanie Umiejętności: Kurs na kategorię A przygotowuje do prowadzenia motocykla w różnych warunkach, uczy bezpiecznej jazdy i radzenia sobie z sytuacjami na drodze.

Zapraszamy do zapisów na nasz kurs kategorii A, który otworzy przed tobą drzwi do niezapomnianej przygody na dwóch kółkach!